5 maja obchodzimy Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.
W Polsce Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną został ustanowiony w 1999 r. przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. Dzień Godności ma na celu łamanie barier i stereotypów panujących w opinii publicznej na temat osób niepełnosprawnych intelektualnie. Dzięki obchodom tego dnia osoby z niepełnosprawnością intelektualną mogą zaprezentować swoje możliwości i umiejętności.
W naszej szkole w dniach od 6 do 10 maja, kontynuując Projekt ABC Empatii… grupa uczniów wczytując się opowiadanie „Żółw” poznała kolejne przygody Maksa i Zosi oraz zapoznała się z alternatywnymi metodami komunikacyjnymi – AAC, którymi na co dzień posługują się osoby z niepełnosprawnością intelektualną mające problem z komunikacją werbalną (słowną).
AAC – to zbiór różnych metod, które ułatwiają porozumiewanie się z osobami mającymi trudności w komunikowaniu się w sposób werbalny (słowny).
Uczniowie mieli za zadanie odgadnąć tytuły bajek i piosenek odszyfrowując słowa przedstawione symbolami PECS.
Oprócz systemu PECS, dzieci poznały inne niewerbalne metody komunikacyjne tj. MAKATON i GPS.
MAKATON – system symboli graficznych i gestów stosowanych łącznie lub osobno. System używany zarówno przez osoby z trudnościami w porozumiewaniu się jak również jest to forma komunikacji dzieci w okresie przed werbalnym. System opiera się na prostych czarno-białych znakach.
GPS – rozwój umiejętności społecznych poprzez wspólną zabawę, uczenie się wzajemnych emocji.
Dzieci dowiedziały się, w jaki sposób możemy się komunikować z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie oraz jakie trudności powoduje niepełnosprawność intelektualna.
Najważniejsze jest to, że uczniowie dowiedzieli się, że mowa werbalna to tylko jedna z możliwości porozumiewania się. Na co dzień używamy również mowy niewerbalnej, na którą składają się m. in. mimika, gesty, dotyk, ton głosu. Ważne, żeby się nie zniechęcać, próbować znaleźć sposób na to, żeby się komunikować.
Otwartość i empatia! Tego potrzebujemy!
koordynator projektu: Marta Pociask