Półkolonia 2018

W dniach od 25 czerwca do 06 lipca 2018 roku 90 dzieci z naszej szkoły uczestniczyło w wypoczynku letnim, zorganizowanym przez Stowarzyszenie „Wspólnie skuteczniej”, działające przy Publicznej Szkole Podstawowej nr 11
z Oddziałam Integracyjnymi w Dębicy. Dziesięciodniowy wypoczynek obfitował w wiele atrakcji. Dzieci zostały podzielone na 6 grup po 15 osób, nad każdą grupą czuwał wychowawca. Atrakcji, radości i emocji było wiele.
W pierwszym tygodniu wspólnie odwiedziliśmy takie miejsca, jak:

1. Pstrągowa – gdzie dzieci uczestniczyły w warsztatach edukacyjnych
„ Spotkanie z pszczelarzem”, na których poznały życie pszczół oraz degustowały pszczele produkty. Ciekawym punktem był spacer bryczkami po malowniczych okolicach. Dzieci bawiły się też na placu zabaw.
2. Kino Kosmos – tutaj uczniowie wzięli udział w projekcji bajki pt. „Futrzaki wyruszają na ratunek”. Dzięki filmowi przypomniały sobie o ważnych dla każdego dziecka cechach, takich jak: dobroć, zaufanie, przyjaźń. W tym dniu każda z grup ustaliła nazwę swojej drużyny, okrzyk i wykonała totem.
3. Kręgielnia „Kula” w Rzeszowie – każdy próbował swoich sił w turnieju wewnątrzgrupowym podczas nauki gry w kręgle. Po powrocie do Dębicy przyszedł czas na gry i zabawy na świeżym powietrzu. Grupy rysowały kredą na asfalcie pracę pt. „Bezpieczne wakacje”.
4. Centrum Aktywnego Wypoczynku „FUN & SPORT” – dzieci korzystały z następujących atrakcji : plac zabaw, paintball laserowy, bowling klub. Radości było co nie miara
5. Osada Słowiańska w Stobiernej – dla każdego znalazło się tu coś miłego. Dzieci uczestniczyły w warsztatach kolczugowniczych, kuchni słowiańskiej, łucznictwie, przymierzały stroje i opancerzenia woja. Za sprawą tych praktyk dzieci mogły przenieść się w odległe czasy i poznać, jak wyglądało życie ludzi dawniej. Zwiedzały także „Park owadów i pajęczaków”.
I tak upłynął tydzień pierwszy… W drugim atrakcji było również wiele.
1. Poniedziałek- zumba. Dzieci uczestniczyły w tańcach integracyjnych. Następnie mogły w praktyce wykorzystać to, czego nauczyły się rano, podczas dyskoteki- wśród wirujących światełek. Roześmiane buźki kolonistów mówiły same za siebie.
2. Wtorek, czyli wycieczka do kopalni soli w Bochni. Dużo emocji wzbudził zjazd szybem w kierunku jądra ziemi oraz przejażdżka podziemną kolejką. Podczas pobytu w kopalni dzieci miały okazję poznać historię miejsca oraz wspólnie uczestniczyć w zabawach na podziemnym boisku.
3. Środa – upłynęła pod hasłem coś dla ciała, coś dla ducha. Tym pierwszym była wycieczka do Akademii Karate Tradycyjnego w Dębicy. Uczniowie poznali historię karate oraz uczestniczyli w treningu, prowadzonym przez trenera tej dyscypliny sportu. Ucztą dla ducha była wizyta w Muzeum Regionalnym, podczas której dzieci wysłuchały wykładu i obejrzały ekspozycje o dawnej Dębicy i okolicach, zarówno te miniaturowe, jak i stojące na zewnątrz muzeum.
4. Czwartek- tutaj dopiero się działo… Wstępem do pełnego atrakcji dnia był film pt. „110%” , który ukazał ciężką pracę sportowców. Potem pojawił się
sam zawodnik sumo. Za jego sprawą dzieci poznały historię tego ciekawego sportu, miały też okazję przymierzyć stój sumo i zobaczyć dorobek medalowy naszego sportowca. Oczywiście nie odbyło się bez autografów.
Odbył się również budzący wiele emocji turniej piłki nożnej. Dzieci dzielnie walczyły o nagrodę, którą była piłka podpisana przez naszego gościa.
5. Piątek, czyli wycieczka do Głobikowej. Dzieci zwiedziły park dinozaurów, podziwiały okolice z wieży widokowej i bawiły się na placu zabaw. W drodze powrotnej pan kierowca zrobił niespodziankę i zawiózł kolonistów na punkt widokowy w Małej. Dzieci musiały pokonać trasę z tego miejsca do parkingu położonego u jej podnóża… Oj, była to solidna rozgrzewka. Po obiedzie były lody i pyszne ciasteczka, na które wszyscy udali się do pobliskiej cukierni.
Półkolonia dla uczniów SP 11 w Dębicy była czasem spędzonym w gronie rówieśników, który obfitował w spotkania z ciekawymi ludźmi. Wzbogacony
o ogromną ilość wyjazdów poza Dębicę, połączony został z poznaniem historii miasta i okolic, dbaniem o kondycję dzieci i rozwijanie ich zainteresowań. Program był bardzo urozmaicony i atrakcyjny tak, aby spełnił oczekiwania dzieci i zapewnił im jedyną w swoim rodzaju zabawę. Pomogło nam w tym nasze wieloletnie doświadczenie.
Był to wspaniały, pełen radości i zabawy czas…

Półkolonię dofinansował Urząd Miasta Dębica w ramach realizacji zadania publicznego z zakresu działalności na rzecz dzieci i młodzieży, w tym wypoczynku dzieci i młodzieży.

Previous Post
Next Post