90 rocznica urodzin kompozytora i ustanowienie przez dębickich radnych 2023 Rokiem Krzysztofa Pendereckiego są okazją do poznania Lusławic – miejsca, gdzie twórca mieszkał od 1975 roku i w które wpisał się na trwałe, komponując nadzwyczajne botaniczne dzieło – rozległy park. Tworzenie arboretum trwało ponad 40 lat. To najdłużej powstająca kompozycja artysty. Dzieło życia, symboliczna dziewiąta symfonia. W otoczeniu ukochanych przez kompozytora drzew znajduje się odrestaurowany XVIII-wieczny dwór. W Lusławicach zmaterializowało się jedno z największych marzeń twórcy – Europejskie Centrum Muzyki. Instytucja ta wraz z niezwykłym Arboretum są swoistym domknięciem cyklu ośmiu symfonii w katalogu dzieł kompozytora. To dzieło wciąż trwa.
Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego to narodowa instytucja kultury w Lusławicach w województwie małopolskim, której misją jest rozwijanie talentów muzycznych najzdolniejszych młodych instrumentalistów, wokalistów oraz dyrygentów z całego świata poprzez tzw. Kursy Mistrzowskie. Utworzone zostało 1 października 2005 przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Stowarzyszenie Akademia im. Krzysztofa Pendereckiego – Międzynarodowe Centrum Muzyki, Baletu i Sportu.
Arboretum czyli Park Elżbiety i Krzysztofa Pendereckich w Lusławicach to wyjątkowa kolekcja dendrologiczna, która składa się przede wszystkim z 15-hektarowego parku ze zbiorem ponad 1 500 gatunków drzew i krzewów – unikalnych w skali Europy. Znajduje się tam również zabytkowy dwór z XVIII wieku, w którym państwo Pendereccy mieszkali. Krzysztof Penderecki zmarł 3 lata temu. W tym roku przypada okrągła 90 rocznica jego urodzin.
Harmonogram wyjazdów do Europejskiego Centrum Muzyki w Lusławicach:
Klasy I – III: lekcja multimedialna oraz zwiedzanie Arboretum
23 marca
wyjazd godz. 7.30 I a, I b
wyjazd godz. 9.00 III a, III b
13 kwietnia
wyjazd godz. 7.30 II a, III c
wyjazd godz. 9.00 II b, II c
Klasy IV – VIII:
8:15 wyjazd
10:00-11:30 zwiedzanie Arboretum
11:30-12:30 zwiedzanie Ekspozycji Multimedialnej
5 kwietnia
V d i VI c
14 kwietnia
IV b i IV c
17 kwietnia
VII b
18 kwietnia
VI b i VI e
19 kwietnia
VIII a i VIII e
20 kwietnia
IV a i VII c
25 kwietnia
V a i V c
27 kwietnia
VIII b i VIII c
28 kwietnia
V b i VI a