Ludzie różnią się od siebie wyglądem, charakterem, reakcją na bodźce oraz postrzeganiem świata. Większość funkcjonuje w tzw. normie rozwojowej, mniejsza grupa to dzieci, które rozwijają się inaczej i w innym, pozanormatywnym tempie. Mają też specjalne cechy, które je wyróżniają. Czasem trudno je zrozumieć. Na początek warto więc zadbać o akceptację. Dlatego w naszej szkole KWIECIEŃ to Miesiąc Świadomości Autyzmu, który ma na celu podkreślenie potrzeby poprawy jakości życia osób ze spektrum autyzmu, tak aby mogły cieszyć się pełnią życia i czuć się ważną częścią społeczeństwa.
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) około jedno na 100 dzieci jest ze spektrum autyzmu, które stanowi zróżnicowaną grupę objawów związanych z rozwojem mózgu (ang. autism spectrum disorder, ASD). Autyzm to specyficzny sposób pracy układu nerwowego. To zjawisko o bardzo szerokim zakresie i wielu odcieniach, stanowiące wachlarz zróżnicowanych cech, zachowań i objawów. Uzyskanie trafnej diagnozy może mieć ogromne znaczenie dla osoby w każdym wieku. Aktualnie odchodzi się od narracji o terapii osób ze spektrum, a zamiast tego skupia się na akceptacji, wspieraniu i włączaniu osób neuroróżnorodnych.
Powinniśmy więcej wiedzieć o osobach ze spektrum. Autyzm to nie choroba, ale odmienna ścieżka rozwoju. Autyzm jest różnorodny: to osoby podejmujące pracę, osoby kończące studia, to również osoby niewerbalne, wymagające stałego, codziennego wsparcia.
Dlatego jedno z ostatnich zajęć zrealizowanych w ramach Projektu ABC Empatii dotyczyło tego tematu. Po krótkim, choć dostosowanym do dziecięcych możliwości poznawczych, wyczerpującym wprowadzeniu, grupie zostało odczytane opowiadanie o „Asiku”, czyli chłopcu ze zespołem Aspergera. Później uczniowie, przy pomocy obrazkowych kart pracy, wykonali Plany Dnia mogące pomóc w codziennym funkcjonowaniu uczniów z autyzmem.
Marta Pociask
koordynator Projketu ABC Empatii…
„ASIK” – Projekt ABC Empatii…
Previous Post
BohaterON – włącz historię!
Next Post
Dzień Świadomości Autyzmu