Spotkanie z Mistrzynią Świata

We wtorek 06.06.2023 r. gościliśmy w murach naszej szkoły wyjątkową osobę – Barbarę Moskalabsolwentkę SP11, która przybliżyła wszystkim uczniom klas I – VIII swoją drogę do Mistrzostwa oraz zdradziła tajniki sukcesu, jaki osiągnęła. Pani Basi towarzyszyła jej asystentka, która jest jej mamą. Dzieci słuchały opowieści z zapartym tchem i ogromną ciekawością.

Swoją przygodę ze strzelectwem rozpoczęła 8 lat temu. Od tamtej pory jest czołową reprezentantką Polski w tej dziedzinie. Pani Basia jest aktualną Mistrzynią Świata w strzelectwie osób niewidomych i słabowidzących z karabinu pneumatycznego w postawie stojąc. Pół roku temu obroniła w Emiratach Arabskich tytuł mistrzyni zdobyty w Sydney w 2019 r. ustanawiając jednocześnie nowy rekord w tej dyscyplinie.
Jest multimedalistką Mistrzostw Polski. Zdobyła również złote krążki we Francji, Chorwacji, Norwegii oraz w Niemczech.

Spotkanie z Panią Barbarą wywołało wiele pozytywnych emocji. Dzieci i młodzież żywo w nim uczestniczyły. Z wielkim zaciekawieniem przyglądały się profesjonalnej prezentacji strzelectwa w wykonaniu naszej mistrzyni. Zobaczyły prawdziwy strój strzelecki oraz poznały budowę karabinu pneumatycznego wraz ze specjalnym celownikiem, który przekształca wiązkę światła w dźwięk… bo w dyscyplinie osób niewidomych i słabowidzących strzela się właśnie na dźwięk słyszany w słuchawkach. Im jest on wyższy tym strzał jest bliżej dziesiątki.

Największy entuzjazm wzbudziły próby oddania strzałów przez samych uczniów. Wszystkie strzały wykonywane były na trenażerze (drogę namierzenia strzału można było obserwować w specjalnej aplikacji na laptopie), bez używania śrutów, dlatego też prezentacja była całkowicie bezpieczna. Dzieci i młodzież bardzo dokładnie wsłuchiwali się w dźwięk podczas namierzania celu, jednocześnie doświadczając na własnej skórze z jak ciężkim zadaniem Barbara mierzy się każdego dnia podczas treningów. Oddanie strzału do tarczy, nie mówiąc już o najwyższych wartościach jest nie lada wyzwaniem. Potrzeba bardzo stabilnej postawy, pamięci mięśniowej, siły (karabin waży ponad 5kg) i koncentracji. Ale pomimo braku specjalnego przygotowania nasi uczniowie poradzili sobie wyśmienicie. Niektórym udało się trafić w tarczy z pomocą Pani Basi szóstkę, a nawet ósemkę!

Barbara jest żywym przykładem, że niemożliwe nie istnieje, a dzięki determinacji, konsekwentnej pracy, no i oczywiście odrobinie talentu – można osiągać wielkie sukcesy. Pani Basia pomimo głębokiego obustronnego niedosłuchu przy wsparciu i pomocy innych osób udowadnia, że warto wierzyć i spełniać swoje marzenia. Jej imponująca kolekcja ponad stu medali oraz kilkudziesięciu pucharów jest realizacją jej motta życiowego „Dopóki walczysz jesteś zwycięzcą”.

Jesteśmy przekonani, że po dzisiejszym spotkaniu wielu naszych uczniów powyższy cytat zapisze sobie głęboko w sercu.

Previous Post
Next Post