Wycieczka 4a i 7c do Lusławic

W czwartek 20 kwietnia 2023 r. klasy 4a i 7c udały się na autokarową wycieczkę do Lusławic, aby zwiedzić Europejskie Centrum Muzyki oraz znajdujący się tam 30 hektarowy ogród Krzysztofa Pendereckiego.

Podczas wyjazdu uczniowie poznali życie i twórczość Kompozytora, przekazane w bardzo ciekawy sposób przez panią przewodnik. Zwiedzili również budynek ECM, w którym obejrzeli pamiątki, zgromadzone po wspaniałym Kompozytorze. W salach multimedialnych z wielkim entuzjazmem wysłuchali muzyki Profesora, a także innych polskich współczesnych kompozytorów. Kolejnym etapem wycieczki był spacer po ukochanym miejscu Mistrza – arboretum.

Mieszkać mogę wszędzie. Żyć – tylko w Lusławicach. Postanowiłem zawrzeć z naturą pakt szczęśliwości” opowiadał Krzysztof Penderecki. Jego trzyhektarowy dworski ogród w ciągu czterdziestu lat rozrósł się do trzydziestohektarowego arboretum – unikalnego nie tylko w skali kraju.

Obsadzony drzewami, krzewami i różnego rodzaju roślinnością teren wokół dworu w Lusławicach zajmuje 16 hektarów. Centralnym punktem nowej części lusławickiego parku jest labirynt, który powstał z nasadzenia 14 tys. grabów. Jest on młodszy i większy od tego, który znajduje się w położonym w północnej części parku ogrodzie włoskim, wybudowanym w hołdzie Socynowi oraz całej epoce renesansu.

Pełni wrażeń, zadowoleni uczniowie wrócili do Dębicy.

Previous Post
Next Post