„Mieszkać mógł wszędzie. Żyć – tylko w Lusławicach”

27 kwietnia odbyła się 10. – ostatnia już – wycieczka uczniów z naszej szkoły do Lusławic – niewielkiej miejscowości położonej w pagórkowatej okolicy na prawym brzegu Dunajca w województwie małopolskim, skąd rozciąga się piękny widok m.in. na ruiny zamku w Melsztynie.
To właśnie w tym miejscu zakochał się Krzysztof Penderecki. Tu wybudował Europejskie Centrum Muzyki, wyremontował zabytkowy dwór i założył Arboretum, a wszystko to mieli okazję poznać uczniowie naszej szkoły, od klas pierwszych po ósme

Klasy 8b i 8c rozpoczęły zwiedzanie od obejrzenia ekspozycji składającej się z trzech części: Artysta, Spotkania i Dzieło oraz wysłuchania faktów, ciekawostek i anegdot z życia kompozytora. Uczniowie zobaczyli niezwykłe zdjęcia, ukazujące Artystę przy pracy, jego gabinet, oryginalne meble i olbrzymią gablotę pełną medali, odznaczeń, dyplomów, listów i innych, należących do Mistrza, cennych bibelotów. Następnie odwiedzili serce budynku – wspaniałą salę koncertową z doskonałą akustyką.
Wycieczka zakończyła się spacerem po Arboretum, które jest dziełem życia kompozytora i świadectwem jego zamiłowania do dendrologii.

Dziękujemy Pani Jadwidze Kani – kuratorowi wystawy i naszej przewodniczce, która z ogromną pasją, w ciekawy, barwny sposób, poprowadziła nas śladami wielkiego polskiego kompozytora, w imieniu zaś naszych najmłodszych koleżanek i kolegów składamy podziękowania Pani Renacie Żabickiej, która przewodniczyła ich spotkaniom w tym niezwykłym miejscu.

Previous Post
Next Post