Praca z mikroskopem – “Laboratoria Przyszłości” na lekcjach biologii

Dzięki pomocom naukowym uzyskanym z projektu ,,Laboratoria Przyszłości” uczniowie klas 4-6 mają okazję uczestniczenia w lekcjach, na których rozwijają umiejętności prowadzenia obserwacji mikroskopowych. Oprócz dotychczasowych mikroskopów optycznych, mają możliwość korzystania z prostszego w obsłudze mikroskopu cyfrowego. Daje on możliwość obserwacji preparatów klasycznych, przejrzystych, ale również nieprzejrzystych, a także nietrwałych, wykonanych samodzielnie w klasie, z użyciem przyrządów preparacyjnych.

Zajęcia z wykorzystaniem mikroskopów i odkrywanie świata niewidocznego gołym okiem, zawsze cieszą się ogromnym zainteresowaniem ze strony uczniów, oraz zaangażowaniem w przygotowanie i obserwację obiektów biologicznych.

Mikroskopy i specjalne zestawy narzędzi do mikroskopowania zakupione w ramach Programu – „Laboratoria Przyszłości”, pozwalają młodym adeptom odkrywać tajniki mikroświata oraz rozwijać ich kreatywność podczas zajęć.

Ciekawostka: Pierwszy mikroskop skonstruował w XVII wieku Antoni van Leeuwenhoek – nie biolog, a kupiec z Delf. A pierwszy preparat? Także on – umieścił cienki plasterek korka od wina pod mikroskopem i obserwował komórki. Jeśli powtórzysz ten eksperyment, zobaczysz to samo, co on.

A tak na marginesie; mikroskopy znajdujące się w pracowni biologicznej, nazywają się “Levenhuk”, właśnie od nazwiska pierwszego konstruktora tego urządzenia.

Previous Post
Next Post