Żywa lekcja języka migowego

W środę 26.10.2022r. gościliśmy wyjątkową osobę – Barbarę Moskal – absolwentkę naszej szkoły, która przybliżyła trzecim klasom alternatywne sposoby komunikacji. Język migowy z powodzeniem używany jest jako komunikacja niewerbalna wśród osób niesłyszących. Pani Basia wprowadziła dzieci w świat symboli i gestów, które potrafią wyrażać myśli, słowa i uczucia. Okazuje się, że wiele z tych znaków stosujemy w życiu codziennym. Dopiero spotkanie z fachowcem w tej dziedzinie uświadomiło nam, że geneza tychże symboli swoje źródło ma właśnie w języku migowym. Dla zobrazowania wymienić można tu słowa „dom”, „pływanie” czy „proszę”, gdzie znaki do nich tworzymy intuicyjnie.

Spotkanie z Panią Barbarą wywołało wiele pozytywnych emocji. Dzieci żywo w nim uczestniczyły. Tym bardziej, że było ono świetną okazją do zapoznania się z osiągnięciami naszej absolwentki, która jest aktualną Mistrzynią Polski, Europy i Świata w strzelectwie osób niewidomych i słabowidzących. Barbara jest żywym przykładem, że niemożliwe nie istnieje, a dzięki determinacji, konsekwentnej pracy, no i oczywiście odrobinie talentu – można spełniać swoje marzenia i osiągać sukcesy.

Z niecierpliwością oczekujemy na kolejne spotkanie z Panią Basią, które odbędzie się już w maju. Wówczas nasza Mistrzyni przybliży nam swoją drogę do Mistrzostwa, zaprezentuje sprzęt sportowy, na którym pracuje oraz zdradzi tajniki swojego sukcesu.

Nasi uczniowie wiedzą, że wszystko jest możliwe, a sukcesy naszych absolwentów potwierdzają, że warto w dzieciach wyzwalać to, co najlepsze.

Pani Basi jeszcze raz dziękujemy za przybycie i mocno kibicujemy, w szczególności podczas obrony tytułu Mistrzyni Świata, które odbędzie się już w pierwszej dekadzie listopada w Emiratach Arabskich.

Previous Post
Next Post