InterACT. Każdy z nas jest inny i każdy taki sam – podsumowanie programu

„InterACT” to program edukacji antydyskryminacyjnej stworzony przed dr Mary Weidner, zaadaptowany na grunt polski przez prof. Katarzynę Węsierską i jej studentów z Uniwersytetu Śląskiego. Przedsięwzięciu przyświeca hasło: „Każdy z nas jest inny i każdy taki sam – każdy z nas jest wyjątkowy! Budujmy świat bezpieczny i przyjazny dla wszystkich dzieci…”.

Program powstał z zamysłem kształtowania u małych dzieci postaw życzliwości wobec osób zmagających się z różnego rodzaju formami niepełnosprawności i inności, ze szczególnym uwzględnieniem jąkania.

Poprzez udział w programie dzieci z naszej szkoły: klasy I – III oraz dzieci uczęszczające na zajęcia logopedyczne nauczyły się, jak adekwatnie reagować na różne formy niepełnosprawności, a przede wszystkim – jak wspierająco zachowywać się, gdy ktoś się jąka. Dowiedziały się, co robić, a czego nie robić, by komunikowanie się było skuteczne i przebiegało w przyjaznej atmosferze.

Uczniowie uczestniczyli w dwóch sesjach programu, podczas których wykorzystane były dwa krótkie filmy z udziałem pięciu pacynek, spośród których jedna się jąka, a inna korzysta z wózka inwalidzkiego. Po ich obejrzeniu dzieci brały udział w dyskusji i zabawach, uzupełniały karty pracy z zeszytu ćwiczeń oraz uczyły się piosenki stworzonej specjalnie na potrzeby ww. programu.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć!

Previous Post
Next Post