WYCIECZKA KLAS ÓSMYCH I SIÓDMYCH DO LUBLINA

Lublin zachwyca siedmiowiekową historią, opowiadaną przez muzea, zabytki, tradycyjne smaki oraz legendy ukryte w uliczkach, zaułkach i murach kamienic.

Zwiedzanie miasta rozpoczęliśmy na Wzgórzu Zamkowym od spotkania ze świetnie mówiącym po polsku przewodnikiem pochodzącym z Ukrainy.

Wznoszący się na Wzgórzu gotycki zamek powstał w I poł. XIV w. z inicjatywy Kazimierza Wielkiego. W jego murach obradował sejm, na którym podpisano akt unii polsko-litewskiej – unię lubelską.
W wyniku wojen zamek uległ zniszczeniu, a z dawnego zespołu zachowała się tylko XIII-wieczna romańska wieża zwana donżonem. Z jej tarasu widokowego roztacza się wspaniały widok na Stare Miasto i okolicę.

Następnie przeszliśmy przez Bramę Krakowską, która jest architektonicznym symbolem Lublina – łączy Śródmieście ze Starym Miastem. Często daje schronienie osobom muzykującym na różnych instrumentach, czego i my byliśmy świadkami.
Największą zabytkową budowlą sakralną Lublina jest Archikatedra pw. św. Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty. Najcenniejszymi elementami jej wyposażenia są: XV-wieczna chrzcielnica, drewniany ołtarz główny z XVII wieku oraz kopia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej związana z „cudem lubelskim” z 1949r.

Duże zainteresowanie zwiedzających wzbudziła akustyczna zakrystia. Jest przykryta sklepieniem odbijającym fale akustyczne w taki sposób, że możliwe jest wyłowienie słów wypowiadanych szeptem. Sprawdzaliśmy to i rzeczywiście słychać świetnie.

Otwarte dla zwiedzających są także krypty. Znajdują się tam groby zmarłych biskupów lubelskich.

Całodniowy wyjazd zakończyliśmy spacerem po Ogrodzie Botanicznym UMCS- uznawanym za jeden z najpiękniejszych w Polsce.

Previous Post
Next Post