Wyjazd klasy 7b i 7c do Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie

Dlaczego ludzie słuchają muzyki klasycznej? W dzisiejszych czasach muzyka ta przeżywa poważny kryzys słuchalności. Coraz rzadziej rozbrzmiewa ona w domach, podczas wszelkich uroczystości i innych wydarzeń w życiu człowieka. Zdaje się być nieciekawa, nudna, monotonna i niepotrzebna. A może po prostu nieznana? Może wcale nie jest ona taka zła?  

Muzyka klasyczna ma szereg zalet nie tylko dla samego umysłu człowieka, ale także i dla całego jego ciała: poprawia nasz nastrój – słuchając muzyki uwalnia się hormon zwany dopaminą, który powoduje nasze zadowolenie. Kiedy słuchamy muzyki klasycznej, szczególnie opartej na harmonii dur-moll, spokojnej, melancholijnej, poziom naszego kortyzolu spada, przez co możemy być spokojniejsi i bardziej zrelaksowani. Słuchanie muzyki klasycznej przed zaśnięciem powoduje spokojniejszy sen. Istnieją hipotezy, że muzyka klasyczna może nawet uśmierzać ból. W znacznym stopniu harmonizuje cały organizm człowieka, reguluje tętno, przepływ krwi w organizmie, dzięki czemu zmniejsza również depresję. Jeszcze jedną zaletą jest to, że klasyka powoduje wzrost inteligencji człowieka. Już od dawna wiadomo, iż dzieci, które od najmłodszych lat grają na jakimś instrumencie czy mają kontakt z muzyką klasyczną, łatwiej się uczą, ich półkule mózgowe są bardziej rozwinięte, łatwiej także nawiązują kontakty z rówieśnikami.

Wszystkich tych doznań związanych z muzyką klasyczną mogli doświadczyć uczniowie klas 7b i 7c podczas wyjazdu w dniu 9 maja 2022 r. na koncert do Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie. Była to niezwykła podróż w świat muzyki. Jednym z utworów wykonanych przez Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Podkarpackiej, który najbardziej zapadł w ich pamięć, to Bolero Maurice’a Ravela.  Na pewno jeszcze nie raz postaramy się uczestniczyć w koncercie muzyki klasycznej, by móc doznać jej dobroczynnych skutków na nasz organizm i nauczyć się jej słuchania.

Previous Post
Next Post