POKAZY Z FIZYKI

20 maja 2022r. uczniowie naszej szkoły – pasjonaci fizyki  wzięli udział w „XXII pokazach doświadczeń fizycznych” na Politechnice Rzeszowskiej. Pokazy organizowane były przez Katedrę Fizyki i Inżynierii Medycznej oraz Zakład Optyki Stosowanej Wydziału Matematyki i Fizyki Stosowanej Politechniki Rzeszowskiej przy współudziale Fundacji „Nauka dla Przemysłu i Środowiska”.

Program składał się z czterech bloków tematycznych. O zasadach zachowania opowiadał i przedstawił doświadczania dr inż. Łukasz Dubiel. W drugim bloku mgr inż. Magdalena Kulig przeprowadziła doświadczenia związane z ciśnieniem. W kolejnym module pokazów mgr Paweł Wnuk i inż. Karol Karpowicz (Instytut Fizyki UMCS w Lublinie) zaprezentowali doświadczenia związane z elektromagnetyzmem. Na koniec dr Jan Mamczur opowiedział o falach i akustyce – ta część pokazów została zakończona występem muzycznym.

Ideą pokazów była popularyzacja fizyki poprzez prezentację tematycznie dobranych, ciekawych doświadczeń fizycznych. Pokazywane były zarówno eksperymenty trudne lub wręcz niemożliwe do wykonania w warunkach szkolnych, jak i te, które przy pomocy prostych środków można przeprowadzić we własnym zakresie.

W doświadczeniach aktywny udział brała młodzież naszej szkoły. Wszystkim uczestnikom szczególnie podobały się pokazy z fal dźwiękowych.

Previous Post
Next Post