Obchody Zbrodni Katyńskiej i Katastrofy Smoleńskiej

W dniu 13 kwietnia uczniowie naszej szkoły wraz z dyrekcją oraz pocztem sztandarowym wzięli udział w uroczystych obchodach Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej i Katastrofy Smoleńskiej.

Pamięć ofiar została uczczona przez  kombatantów, uczniów dębickich szkół i samorządowców. W pierwszej części obchodów został zaprezentowany krótki montaż słowno-muzyczny, przygotowany przez Grupę Artystyczną Safo. Po nim młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 9 oraz I Liceum Ogólnokształcącego złożyła znicze przy symbolicznych obeliskach, upamiętniających ofiary zbrodni dokonanej przez NKWD na polskich patriotach w 1940 roku. Ostatnim akcentem uroczystości było złożenie kwiatów przez delegacje pod pomnikiem upamiętniającym zamordowanych w Katyniu oraz pod Memoriałem Smoleńskim.

Na tzw. „Dębickiej Liście Katyńskiej” znajduje się ponad 50 nazwisk Dębiczan, którzy zostali bestialsko zamordowani przez NKWD wiosną 1940 r. Ponad 20 z nich upamiętniają „Dęby Pamięci”, posadzone w 2009 i 2010 r. na Placu Mikołajkowów w Dębicy w ramach akcji „Katyń – ocalić od zapomnienia”.

Previous Post
Next Post