„Małpia afera” czyli o wielkiej wierze i determinacji

W pierwszych dniach kwietnia klasy IIIc i IIc uczestniczyły w kinie „Śnieżka” w projekcji filmu „Małpia afera”. Pokaz odbył się w ramach realizowanego przez dzieci klas młodszych projektu „Nowe horyzonty edukacji filmowej”.

Uczniowie poznali poruszającą, a zarazem pełną humoru i optymizmu  historię dziesięcioletniego Wima, który marzy o tym, aby móc chodzić do szkoły. Niestety los go bardzo doświadcza – nie ma rodziców, mieszka w sierocińcu, a okrutna właścicielka zmusza jego i inne dzieci do pracy w fabryce. Chłopiec postanawia uciec, by spełnić swoje marzenie. Pomaga mu w tym nietypowy przyjaciel – mała małpka, dzięki której Wim nie czuje się samotnie. Podczas wędrówki główny bohater poznaje swoją rówieśniczkę Jet. Dziewczynka ukrywa go w gospodarstwie swoich rodziców. Jej ojciec jest nauczycielem w pobliskiej szkole. Tam chłopiec zaprzyjaźnia się z innymi dziećmi i pokonuje kolejne przeciwności losu.  Wykorzystuje wszelką sposobność, aby nauczyć się czytać i pisać. Przeżywa mnóstwo przygód, a nieraz wpada w poważne tarapaty. Wim ma dużo szczęścia – spotyka na swej drodze ludzi, którzy go adoptują i dają mu szczęśliwy dom. Chłopiec pomaga też mieszkańcom sierocińca.

         Oglądając film nasi uczniowie podziwiali determinację i wiarę Wima w dążeniu do celu. Poznali też sytuację dzieci w Holandii na początku XX wieku, tak odmienną od współczesnych czasów. Pełen optymizmu obraz daje nam nadzieję, że marzenia się spełniają, jeśli bardzo tego chcemy. Uczy również doceniania tego, co mamy.

To był nie tylko mile spędzony wspólnie czas, ale pouczająca lekcja.

Obejrzeniem „Małpiej afery” klasy I – III naszej szkoły zakończyły realizację projektu „Nowe horyzonty edukacji filmowej”.

Previous Post
Next Post