Kwiecień miesiącem świadomości autyzmu

2 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Celem święta jest podnoszenie społecznej wiedzy na temat tego zaburzenia, ponieważ zostało ono uznane przez ONZ za jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata. 

W samej Europie rozpowszechnienie spektrum autyzmu to ok. 1 na 100 dzieci. Osoby z zaburzeniami ze spektrum autyzmu często mają trudności z funkcjonowaniem w codziennym życiu. Drażni ich hałas, cisza czy nawet materiał ubrania. Nie radzą sobie z odczytywaniem emocji innych osób, nie mówią lub mówią dużo. Sól może mieć dla nich kwaśny smak, a śnieg może parzyć. Mocno uzewnętrzniają swoje emocje lub głęboko je skrywają. Nie jest to złe postrzeganie świata. Jest inne i zasługuje na zrozumienie.

Nasza szkoła również włączyła się w akcję jako znak solidarności z osobami z autyzmem. Z uwagi na to, że w tym roku 2 kwietnia przypadł w weekend, wydarzenie obchodziliśmy 1 kwietnia. Tego dnia uczniowie i nauczyciele ubrali się na niebiesko. W każdej klasie uczący przedstawili uczniom krótką prezentację przygotowaną przez organizatorów, przybliżając uczniom zagadnienia autyzmu.

Previous Post
Next Post