Święto Konstytucji 3 Maja

Drodzy uczniowie, szanowni rodzice i opiekunowie,

3 maja to ważny dzień dla wszystkich Polaków. Corocznie,   w tym terminie  świętujemy uchwalenie Konstytucji 3 Maja z 1791 roku- Ustawy Rządowej regulującej ustrój prawny Rzeczypospolitej, organizację władz państwowych oraz prawa i obowiązki obywateli. Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną, spisaną konstytucją Zabezpieczała możliwość rozwoju gospodarczego i politycznego kraju.

https://www.youtube.com/watch?v=oXuUGUj8A0A

Warto także wspomnieć, że Święto Konstytucji 3 Maja w Polsce obchodzone jest od 1919 roku, chociaż w okresie zaborów Polski obchody tego święta były zakazane i osoby, które publicznie brały w nich udział  były surowo karane przez policję. Również  w okresie PRL-u Święto Konstytucji 3 Maja zostało zniesione i następnie, w 1990 roku  przywrócone.

https://www.youtube.com/watch?v=_EjUJZPd2tk

Tegoroczne obchody  uchwalenia Konstytucji 3 Maja, z wiadomych względów znacznie różnią się od tych z lat poprzednich: nie  ma  manifestacji, spotkań, musztry i uroczystego składania kwiatów z udziałem tłumów ludzi. Jednak inne nie musi być gorsze – Święto Konstytucji można równie dobrze spędzić w domowym zaciszu.  Dobrym pomysłem jest na przykład seans filmów o historii naszego kraju:

https://www.youtube.com/watch?v=2DrXgj1NwN8

https://www.youtube.com/watch?v=13Nn_2sAnR4

https://ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/42834,Niezwyciezeni-Film-IPNtv.html

zorganizowanie quizów przy rodzinnym stole czy gra edukacyjna online :

https://niepodlegla.men.gov.pl/#/

 

Źródło:

www. niepodlegla.men.gov.pl

www.ipn.gov.pl

www. youtube.com (parpgovpl)

www. youtube.com (NCKultury)

www. youtube.com (IPNtv)

 

Previous Post
Next Post