Święto Konstytucji 3 Maja

Drodzy uczniowie, szanowni rodzice i opiekunowie,

3 maja to ważny dzień dla wszystkich Polaków. Corocznie,   w tym terminie  świętujemy uchwalenie Konstytucji 3 Maja z 1791 roku- Ustawy Rządowej regulującej ustrój prawny Rzeczypospolitej, organizację władz państwowych oraz prawa i obowiązki obywateli. Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną, spisaną konstytucją Zabezpieczała możliwość rozwoju gospodarczego i politycznego kraju.

https://www.youtube.com/watch?v=oXuUGUj8A0A

Warto także wspomnieć, że Święto Konstytucji 3 Maja w Polsce obchodzone jest od 1919 roku, chociaż w okresie zaborów Polski obchody tego święta były zakazane i osoby, które publicznie brały w nich udział  były surowo karane przez policję. Również  w okresie PRL-u Święto Konstytucji 3 Maja zostało zniesione i następnie, w 1990 roku  przywrócone.

https://www.youtube.com/watch?v=_EjUJZPd2tk

Tegoroczne obchody  uchwalenia Konstytucji 3 Maja, z wiadomych względów znacznie różnią się od tych z lat poprzednich: nie  ma  manifestacji, spotkań, musztry i uroczystego składania kwiatów z udziałem tłumów ludzi. Jednak inne nie musi być gorsze – Święto Konstytucji można równie dobrze spędzić w domowym zaciszu.  Dobrym pomysłem jest na przykład seans filmów o historii naszego kraju:

https://www.youtube.com/watch?v=2DrXgj1NwN8

https://www.youtube.com/watch?v=13Nn_2sAnR4

https://ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/42834,Niezwyciezeni-Film-IPNtv.html

zorganizowanie quizów przy rodzinnym stole czy gra edukacyjna online :

https://niepodlegla.men.gov.pl/#/

 

Źródło:

www. niepodlegla.men.gov.pl

www.ipn.gov.pl

www. youtube.com (parpgovpl)

www. youtube.com (NCKultury)

www. youtube.com (IPNtv)

 

Previous Post
Next Post
Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status