Zdalny tryb nauczania

Drodzy uczniowie,

 

od 12 marca zajęcia w szkołach zostały zawieszone, a od 25 marca szkoły przechodzą w tryb zdalnego nauczania. Powód jest prosty – nie chcemy, abyście byli narażeni na zakażenie koronawirusem. Nie chcemy również, aby wirus zarażał kolejne osoby. To czas, w którym musimy zrobić wszystko, aby nie dochodziło do kolejnych zarażeń. Dlatego pozostańcie w domu, nie spotykajcie się ze znajomymi. Oprócz tego – dbajcie o higienę i często myjce ręce wodą z mydłem. Pamiętajcie, że to również od Was zależy, czy wirus będzie rozprzestrzeniał się dalej!

            Przerwa w funkcjonowaniu szkoły nie oznacza jednak dni wolnych od nauki. To nie są wakacje ani ferie.  Wszyscy nadal mamy obowiązki, które będziemy realizować. Zmienia się jedynie sposób, w jaki będziemy to robić. Nauczyciele na bieżąco  będą Wam  przesyłać materiały do pracy w domu, a Wy w miarę  możliwości starajcie się z nich korzystać. Wszystko po to, aby obecna sytuacja w jak najmniejszym stopniu wpłynęła na realizację programów nauczania.

Kochani, pamiętajcie iż   ograniczenia spotkań towarzyskich, wszelkich wyjść i cotygodniowych zajęć wynikają z bezpieczeństwa i nie są na zawsze!  Taka sytuacja nie będzie trwała wiecznie.  Potraktujmy ten okres jako możliwość ćwiczenia cierpliwości, optymizmu, odpowiedzialności i kreatywności. Poniżej kilka rad, które  pomogą  Wam jak najlepiej wykorzystać ten  czas.

 

Po pierwsze: UTRZYMAJCIE SZKOLNY TRYB DNIA

 1. Wstawajcie o tej samej porze.
 2. Zachowajcie poranną rutynę – pamiętajcie o higienie i śniadaniu.
 3. 3. Przed rozpoczęciem nauki możecie wyjść na balkon albo otworzyć okno i pooddychać świeżym powietrzem, co rozbudzi ciało, wzmocni odporność i będzie imitowało wyjście do szkoły.
  O określonej porze rozpocznijcie pracę.
  5. W czasie nauki róbcie krótkie, ruchowe przerwy.
  6. W czasie przerw unikajcie przeglądania Internetu, oglądania TV czy grania
  w gry.
  7. Zaplanujcie czas popołudniowy.
  8. Utrzymujcie kontakty towarzyskie tylko online.
  9. Spędzajcie czas z domownikami.
 4. Pomagajcie w domowych obowiązkach.
 5. Ustalcie limit grania w gry komputerowe i oglądania TV.
 6. Przed snem nie korzystajcie z Internetu i telewizora
  13. Przed pójściem spać podsumujcie to, co udało się wykonać danego dnia.

Doceńcie   swoje dokonania i wyciągnijcie wnioski na następny dzień.
14. Dbajcie o sen.

 

 

Po drugie: WYKORZYSTUJCIE  SIŁĘ WOLI

 

Zatrzymajcie  się! Nie pędźcie tak 🙂 Doceńcie siebie, bo  to bardzo ważna sprawa. Dajcie sobie chwilę na przemyślenia, porozmawiajcie sami ze sobą.
Ćwiczcie silną wolę- jest bardzo ważna! W  1972r. psycholodzy z Uniwersytetu Standforda robili eksperymenty z dziećmi i piankami Marshmallow. Sprawdzali, czy i  jak silna wola wpływa na wyniki w nauce, zdrowie i ogólnie życie człowieka. Każde dziecko zostawało sam na sam z pianką Marshmallow. Mogło ją zjeść lub poczekać i w nagrodę otrzymać drugą. Początkowo uznano, że silna wola wpływa bardzo mocno na wyniki w nauce. Przy większej liczbie dzieci okazało się jednak, że wpływ silnej woli jest bardzo istotny, chociaż  inne rzeczy też mają znaczenie.
Pamiętajcie,  że ci, co wytrwali, odnieśli później więcej sukcesów. I tego wszyscy Wam życzymy!

A może chcecie  zobaczyć eksperyment, o którym była mowa. Proszę bardzo, test pianki znajdziecie  pod poniższym linkiem:

 

https://www.youtube.com/watch?v=QX_oy9614HQ (https://app.getresponse.com/click.html?x=a62b&lc=Bky46D&mc=JH&s=HPE434&u=hzf66&y=i&z=EtiDGSx&)

            Po trzecie: BĄDŹCIE BEZPIECZNI W SIECI

 

Prawdopodobnie, szczególnie teraz często korzystacie z Internetu. O tym, że jest  to bardzo pożyteczne narzędzie chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Zdarza się jednak, że  używając go zapominamy o tym, że może  on być również źródłem zagrożeń, więc przypominamy: musicie być czujni i przestrzegać zasad bezpieczeństwa. A oto i one:

 

1 Będę starał/a  się sprawdzić każdą informację znalezioną w Internecie również w innych miejscach (np. na innych stronach internetowych, w bibliotece, zapytam rodziców).

 1. Będę informował/a rodziców o każdym przypadku, kiedy ktoś poznany w Internecie będzie próbował dręczyć, obrażać, wyzywać, zmuszać do czegoś mnie lub inne osoby.

3 .Będę informował/a rodziców o każdym przypadku, kiedy ktoś poznany w Internecie będzie chciał się ze mną spotkać .

 1. Będę informował/ a rodziców o każdym przypadku, kiedy zauważę, że z moim komputerem dzieje się coś dziwnego .
 2. W sposób miły i grzeczny będę odnosił/a się do innych użytkowników Internetu., nie będę odpowiadać na zaczepki słowne, ani używać wulgarnego języka.
 3. Będę prosił /a rodziców o zgodę i pomoc podczas instalacji nowych programów oraz pomagał/a rodzicom w obsłudze nowych programów, gier, jeśli rodzice będą chcieli je poznać.
 4. Będę chronił/a swoje dane (nazwisko, adres, nr. telefonu) i pod żadnym pozorem nie udostępnię ich nikomu poznanemu przez Internet .
 5. Nie będę przeglądać stron zawierających treści przeznaczone dla dorosłych
 6. Nie będę zaniedbywać swoich obowiązków szkolnych i domowych z powodu korzystania z komputera
 7. Będę korzystał z komputera w czasie ustalonym z rodzicami.

 

Po czwarte: NIE BÓJCIE  SIĘ PROSIĆ O POMOC

                                                                                   

Kiedy czujecie, że nie potraficie sobie z czymś poradzić.  Z czymkolwiek… zadaniem, złością , smutkiem itd. bez wahania    proście o pomoc ! Zwróćcie się o nią do rodziców, opiekunów, do kogoś, do kogo macie zaufanie. Na nas, Waszych nauczycieli tez możecie liczyć ! Jesteśmy do Waszej dyspozycji, szczególnie teraz, w tym trudnym dla nas wszystkich czasie.

Z poszczególnymi nauczycielami możecie kontaktować się za pomocą Dziennika Elektronicznego.

Kontakt z pedagogiem szkolnym jest  możliwy  także pod adresem e- mail : sp11pedagog@gmail.com ( można umówić się na rozmowę telefoniczną) oraz za pomocą komunikatora Messenger (Ludmiła Pakosz).

Pamiętajcie także, że Fundacja „Dzieci Niczyje” uruchomiła pierwszy bezpłatny i ogólnopolski TELEFON ZAUFANIA dla DZIECI i MŁODZIEŻY – 116 111. Jest on obsługiwany przez wykwalifikowanych psychologów i pedagogów, którzy potrafią rozmawiać z młodymi ludźmi o ich problemach i są w stanie udzielić im profesjonalnej porady w sytuacjach kryzysowych. Konsultanci porozmawiają z Wami o każdym problemie, z którym nie potrafisz  sobie poradzić. Nie ma problemów ważnych i nieważnych.

 

Po piąte: UŚMIECHNIJCIE SIĘ 🙂 I DBAJCIE O SIEBIE!

 

Pozostaję do Waszej   dyspozycji.

Życzę Wam zdrowia, spokoju i szybkiego powrotu do szkoły 🙂

Pedagog szkolny

 

Źródło:

www.gov.pl

Marta Jankowska

www.youtube.com

Previous Post
Next Post
Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status