Zdalny tryb nauczania

Drodzy uczniowie,

 

od 12 marca zajęcia w szkołach zostały zawieszone, a od 25 marca szkoły przechodzą w tryb zdalnego nauczania. Powód jest prosty – nie chcemy, abyście byli narażeni na zakażenie koronawirusem. Nie chcemy również, aby wirus zarażał kolejne osoby. To czas, w którym musimy zrobić wszystko, aby nie dochodziło do kolejnych zarażeń. Dlatego pozostańcie w domu, nie spotykajcie się ze znajomymi. Oprócz tego – dbajcie o higienę i często myjce ręce wodą z mydłem. Pamiętajcie, że to również od Was zależy, czy wirus będzie rozprzestrzeniał się dalej!

            Przerwa w funkcjonowaniu szkoły nie oznacza jednak dni wolnych od nauki. To nie są wakacje ani ferie.  Wszyscy nadal mamy obowiązki, które będziemy realizować. Zmienia się jedynie sposób, w jaki będziemy to robić. Nauczyciele na bieżąco  będą Wam  przesyłać materiały do pracy w domu, a Wy w miarę  możliwości starajcie się z nich korzystać. Wszystko po to, aby obecna sytuacja w jak najmniejszym stopniu wpłynęła na realizację programów nauczania.

Kochani, pamiętajcie iż   ograniczenia spotkań towarzyskich, wszelkich wyjść i cotygodniowych zajęć wynikają z bezpieczeństwa i nie są na zawsze!  Taka sytuacja nie będzie trwała wiecznie.  Potraktujmy ten okres jako możliwość ćwiczenia cierpliwości, optymizmu, odpowiedzialności i kreatywności. Poniżej kilka rad, które  pomogą  Wam jak najlepiej wykorzystać ten  czas.

 

Po pierwsze: UTRZYMAJCIE SZKOLNY TRYB DNIA

 1. Wstawajcie o tej samej porze.
 2. Zachowajcie poranną rutynę – pamiętajcie o higienie i śniadaniu.
 3. 3. Przed rozpoczęciem nauki możecie wyjść na balkon albo otworzyć okno i pooddychać świeżym powietrzem, co rozbudzi ciało, wzmocni odporność i będzie imitowało wyjście do szkoły.
  O określonej porze rozpocznijcie pracę.
  5. W czasie nauki róbcie krótkie, ruchowe przerwy.
  6. W czasie przerw unikajcie przeglądania Internetu, oglądania TV czy grania
  w gry.
  7. Zaplanujcie czas popołudniowy.
  8. Utrzymujcie kontakty towarzyskie tylko online.
  9. Spędzajcie czas z domownikami.
 4. Pomagajcie w domowych obowiązkach.
 5. Ustalcie limit grania w gry komputerowe i oglądania TV.
 6. Przed snem nie korzystajcie z Internetu i telewizora
  13. Przed pójściem spać podsumujcie to, co udało się wykonać danego dnia.

Doceńcie   swoje dokonania i wyciągnijcie wnioski na następny dzień.
14. Dbajcie o sen.

 

 

Po drugie: WYKORZYSTUJCIE  SIŁĘ WOLI

 

Zatrzymajcie  się! Nie pędźcie tak 🙂 Doceńcie siebie, bo  to bardzo ważna sprawa. Dajcie sobie chwilę na przemyślenia, porozmawiajcie sami ze sobą.
Ćwiczcie silną wolę- jest bardzo ważna! W  1972r. psycholodzy z Uniwersytetu Standforda robili eksperymenty z dziećmi i piankami Marshmallow. Sprawdzali, czy i  jak silna wola wpływa na wyniki w nauce, zdrowie i ogólnie życie człowieka. Każde dziecko zostawało sam na sam z pianką Marshmallow. Mogło ją zjeść lub poczekać i w nagrodę otrzymać drugą. Początkowo uznano, że silna wola wpływa bardzo mocno na wyniki w nauce. Przy większej liczbie dzieci okazało się jednak, że wpływ silnej woli jest bardzo istotny, chociaż  inne rzeczy też mają znaczenie.
Pamiętajcie,  że ci, co wytrwali, odnieśli później więcej sukcesów. I tego wszyscy Wam życzymy!

A może chcecie  zobaczyć eksperyment, o którym była mowa. Proszę bardzo, test pianki znajdziecie  pod poniższym linkiem:

 

https://www.youtube.com/watch?v=QX_oy9614HQ (https://app.getresponse.com/click.html?x=a62b&lc=Bky46D&mc=JH&s=HPE434&u=hzf66&y=i&z=EtiDGSx&)

            Po trzecie: BĄDŹCIE BEZPIECZNI W SIECI

 

Prawdopodobnie, szczególnie teraz często korzystacie z Internetu. O tym, że jest  to bardzo pożyteczne narzędzie chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Zdarza się jednak, że  używając go zapominamy o tym, że może  on być również źródłem zagrożeń, więc przypominamy: musicie być czujni i przestrzegać zasad bezpieczeństwa. A oto i one:

 

1 Będę starał/a  się sprawdzić każdą informację znalezioną w Internecie również w innych miejscach (np. na innych stronach internetowych, w bibliotece, zapytam rodziców).

 1. Będę informował/a rodziców o każdym przypadku, kiedy ktoś poznany w Internecie będzie próbował dręczyć, obrażać, wyzywać, zmuszać do czegoś mnie lub inne osoby.

3 .Będę informował/a rodziców o każdym przypadku, kiedy ktoś poznany w Internecie będzie chciał się ze mną spotkać .

 1. Będę informował/ a rodziców o każdym przypadku, kiedy zauważę, że z moim komputerem dzieje się coś dziwnego .
 2. W sposób miły i grzeczny będę odnosił/a się do innych użytkowników Internetu., nie będę odpowiadać na zaczepki słowne, ani używać wulgarnego języka.
 3. Będę prosił /a rodziców o zgodę i pomoc podczas instalacji nowych programów oraz pomagał/a rodzicom w obsłudze nowych programów, gier, jeśli rodzice będą chcieli je poznać.
 4. Będę chronił/a swoje dane (nazwisko, adres, nr. telefonu) i pod żadnym pozorem nie udostępnię ich nikomu poznanemu przez Internet .
 5. Nie będę przeglądać stron zawierających treści przeznaczone dla dorosłych
 6. Nie będę zaniedbywać swoich obowiązków szkolnych i domowych z powodu korzystania z komputera
 7. Będę korzystał z komputera w czasie ustalonym z rodzicami.

 

Po czwarte: NIE BÓJCIE  SIĘ PROSIĆ O POMOC

                                                                                   

Kiedy czujecie, że nie potraficie sobie z czymś poradzić.  Z czymkolwiek… zadaniem, złością , smutkiem itd. bez wahania    proście o pomoc ! Zwróćcie się o nią do rodziców, opiekunów, do kogoś, do kogo macie zaufanie. Na nas, Waszych nauczycieli tez możecie liczyć ! Jesteśmy do Waszej dyspozycji, szczególnie teraz, w tym trudnym dla nas wszystkich czasie.

Z poszczególnymi nauczycielami możecie kontaktować się za pomocą Dziennika Elektronicznego.

Kontakt z pedagogiem szkolnym jest  możliwy  także pod adresem e- mail : sp11pedagog@gmail.com ( można umówić się na rozmowę telefoniczną) oraz za pomocą komunikatora Messenger (Ludmiła Pakosz).

Pamiętajcie także, że Fundacja „Dzieci Niczyje” uruchomiła pierwszy bezpłatny i ogólnopolski TELEFON ZAUFANIA dla DZIECI i MŁODZIEŻY – 116 111. Jest on obsługiwany przez wykwalifikowanych psychologów i pedagogów, którzy potrafią rozmawiać z młodymi ludźmi o ich problemach i są w stanie udzielić im profesjonalnej porady w sytuacjach kryzysowych. Konsultanci porozmawiają z Wami o każdym problemie, z którym nie potrafisz  sobie poradzić. Nie ma problemów ważnych i nieważnych.

 

Po piąte: UŚMIECHNIJCIE SIĘ 🙂 I DBAJCIE O SIEBIE!

 

Pozostaję do Waszej   dyspozycji.

Życzę Wam zdrowia, spokoju i szybkiego powrotu do szkoły 🙂

Pedagog szkolny

 

Źródło:

www.gov.pl

Marta Jankowska

www.youtube.com

Previous Post
Next Post