Dęby Katyńskie

Uczniowie klasy 7c wzięli udział w uroczystościach z okazji 79. rocznicy Zbrodni Katyńskiej oraz 9. rocznicy Katastrofy Smoleńskiej, które odbyły się w dniu 5 kwietnia 2019 r. o godz. 12.00 na Placu Mokołajkowów w Dębicy.
W 2009 i 2010 r. zasadzone zostały tutaj Dęby Pamięci w ramach akcji „Ocalić od zapomnienia”. Dęby i tablice upamiętniają zamordowanych wiosną 1940 r. przez funkcjonariuszy NKWD w Katyniu, Charkowie i Twerze żołnierzy i policjantów związanych z ziemią dębicką. Tzw. Dębicka Lista Katyńska liczy do tej pory około 50 nazwisk. Są wśród nich oficerowie i podoficerowie zawodowi i rezerwy, powołani do wojska przed wybuchem II wojny światowej, żołnierze Korpusu Ochrony Pogranicza, piechoty i kawalerii, urzędnicy, prawnicy, sędziowie, prokuratorzy, nauczyciele, lekarze, inżynierowie, ksiądz kapelan, instruktor wojskowy, a także funkcjonariusze policjanci.
Uroczystość połączyła w symboliczny sposób tragedię polskich żołnierzy, zamordowanych w 1940 r. przez funkcjonariuszy NKWD z ofiarami katastrofy smoleńskiej, do której doszło 9 lat temu, 10 kwietnia 2010 r.”

Previous Post
Next Post
Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status