Dęby Katyńskie

Uczniowie klasy 7c wzięli udział w uroczystościach z okazji 79. rocznicy Zbrodni Katyńskiej oraz 9. rocznicy Katastrofy Smoleńskiej, które odbyły się w dniu 5 kwietnia 2019 r. o godz. 12.00 na Placu Mokołajkowów w Dębicy.
W 2009 i 2010 r. zasadzone zostały tutaj Dęby Pamięci w ramach akcji „Ocalić od zapomnienia”. Dęby i tablice upamiętniają zamordowanych wiosną 1940 r. przez funkcjonariuszy NKWD w Katyniu, Charkowie i Twerze żołnierzy i policjantów związanych z ziemią dębicką. Tzw. Dębicka Lista Katyńska liczy do tej pory około 50 nazwisk. Są wśród nich oficerowie i podoficerowie zawodowi i rezerwy, powołani do wojska przed wybuchem II wojny światowej, żołnierze Korpusu Ochrony Pogranicza, piechoty i kawalerii, urzędnicy, prawnicy, sędziowie, prokuratorzy, nauczyciele, lekarze, inżynierowie, ksiądz kapelan, instruktor wojskowy, a także funkcjonariusze policjanci.
Uroczystość połączyła w symboliczny sposób tragedię polskich żołnierzy, zamordowanych w 1940 r. przez funkcjonariuszy NKWD z ofiarami katastrofy smoleńskiej, do której doszło 9 lat temu, 10 kwietnia 2010 r.”

Previous Post
Next Post