Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

Reprezentacja uczniów naszej szkoły wzięła udział w uroczystościach patriotyczno – religijnych z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Po mszy świętej w intencji bohaterów Polski Podziemnej w kościele pw. św. Jadwigi w Dębicy uczniowie uczestniczyli w ceremoniale patriotyczno – religijnym: modlitwie, apelu pamięci, salwie honorowej i złożeniu kwiatów.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został uchwalony przez parlament i jest obchodzony od 2011 roku. Święto przypada 1 marca, w rocznicę stracenia w 1951 roku przez bezpiekę 7 przywódców IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, kierownictwa ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 roku dzieło Armii Krajowej. W więzieniu na Rakowieckiej w Warszawie śmierć ponieśli: pułkownik Łukasz Ciepliński, major Mieczysław Kawalec, major Adam Lazarowicz, kapitan Józef Batory, kapitan Franciszek Błażej, kapitan Józef Rzepka i porucznik Karol Chmiel.

Previous Post
Next Post
Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status