BIBLIOTEKA JAGIELLOŃSKA i WAWEL

BIBLIOTEKA JAGIELLOŃSKA i WAWEL – relacja z wycieczki klas 5f i 5g

W dniu 12.10.2018 roku wybraliśmy się na  wycieczkę  do  grodu  Kraka. W programie  było zwiedzanie Biblioteki Jagiellońskiej oraz Wawelu. Przed godziną dziesiątą byliśmy już w Krakowie. Najpierw udaliśmy się do Książnicy najstarszego w Polsce uniwersytetu – Biblioteki Jagiellońskiej. Sympatyczni pracownicy biblioteki już na nas czekali. Zabrali nas do świata historii i nauki tego niezwykłego miejsca. Dzięki nim poznaliśmy dzieje budynku, codzienne jego funkcjonowanie i zasoby Biblioteki. Spacerując zawiłymi korytarzami,  mieliśmy okazję zwiedzić oddziały magazynów BJ, w których przechowuje się wiele cennych druków i czasopism. Udaliśmy się również do  pomieszczeń, gdzie znajdują się stare zabytkowe katalogi, dział mikrofisz i mikrofilmów  oraz czytelnie. W Czytelni Informacji Naukowej i Dokumentów Audiowizualnych, dzięki uprzejmości pań bibliotekarek,  na specjalnych czytnikach mogliśmy obejrzeć kopie starych gazet i czasopism z XIX w. zapisanych właśnie w formie mikrofilmów i mikrofiszy. Wielką atrakcją dla uczestników wycieczki były jeżdżące pod sufitem skomputeryzowane wózki, którymi odbywa się transport książek pomiędzy poszczególnymi działami. Poznaliśmy również proces odkwaszania zbiorów, który odbywa się w „Klinice Papieru”. Klinika Papieru Biblioteki Jagiellońskiej to hala technologiczna z instalacjami do masowego odkwaszania obiektów papierowych. Wszyscy mogli poczuć wyjątkową atmosferę tego miejsca. Niektórzy pewnie wrócą tu za kilka lat jako studenci i będą korzystać ze zbiorów tej wyjątkowej Książnicy.

Następnie w dobrym nastroju podążyliśmy  krakowskimi plantami  na Wawel, który jest naszym symbolem narodowym i kulturowym. Pełni pozytywnych wrażeń weszliśmy na dziedziniec Zamku Królewskiego, aby wraz z przewodnikiem udać się do Apartamentów Królewskich, gdzie jedli, spali, bawili się królowie Polski oraz zapraszani przez nich goście. Zwiedziliśmy także  Skarbiec Koronny i Zbrojownię. Tam oglądaliśmy wyeksponowane monety, biżuterię,  zastawy stołowe oraz inne cenne przedmioty. Mieliśmy również okazję zobaczyć żelazne zbroje, szable, miecze oraz potężne armaty z ponad półtorametrowymi lufami. W Sali Jadwigi i Jagiełły podziwialiśmy Szczerbiec – miecz koronacyjny królów Polski. Dzięki tej wycieczce mogliśmy poznać część naszej historii.

Zadowoleni i bogatsi o nowe doświadczenia szczęśliwie wróciliśmy do Dębicy.

Previous Post
Next Post
Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status