Wieliczka – niecodzienna wyprawa dla twardzieli

10 maja uczniowie kl. 5c, 5d, 6a i 6c udali się na wycieczkę do Kopalni Soli w Wieliczce. Nie było to jednak tradycyjne zwiedzanie, lecz prawdziwa wyprawa dla twardzieli.
Wszyscy dostali górniczy uniform, kask oraz Pochłaniacz Ochronny Górniczy, przeznaczony do ochrony dróg oddechowych użytkownika podczas ucieczki z miejsc w których atmosferze znajduje się tlenek węgla lub gazy pożarowe w kopalniach. Jak się okazało, POG jest indywidualnym wyposażeniem górnika, bez którego nie wolno mu zejść pod ziemię.
Razem z przewodnikiem, z prędkością 4metrów na sekundę, uczniowie zjechali w podziemny świat górników. Korytarze nie były oświetlone. Każdy musiał sam sobie oświetlać drogę latarką umieszczoną na kasku. Podczas prawie trzygodzinnego zwiedzania grupa otrzymywała różne zadania, które miały na celu zobrazowanie uczestnikom, jak wyglądało życie pod ziemią.
Trzeba przyznać, że w towarzystwie naszego przewodnika, emerytowanego pracownika kopalni, czas mijał bardzo przyjemnie. Co chwilę uczniowie dowiadywali się nowych rzeczy. Prawdziwe opowieści od osoby, która spędziła całe życie pod ziemią, to często rarytas. Tego nie da się wyczytać w książkach.
Polecamy wszystkim nową Trasę Górniczą w Wieliczce.

Previous Post
Next Post