Niemiecka choinka

Każdego roku, w ostatnim tygodniu przed świętami, uczniowie klas czwartych nawiązują do pięknej niemieckiej tradycji i wykonują choinki.
W Niemczech choinki przystrajano już w XVI wieku. Zwolennikiem tego zwyczaju miał być sam Marcin Luter, a w całej Europie tradycja ta upowszechniła się w XIX stuleciu. W Niemczech jarmarki bożonarodzeniowe odbywają się od początku adwentu aż do Trzech Króli. Na żadnym nie może zabraknąć choinki. Jeśli wierzyć tradycji, ojczyzną bożonarodzeniowego drzewka była Alzacja. Właśnie tam już w XVI wieku zaczęto wstawiać choinki do domów i dekorować je jabłkami oraz papierowymi ozdobami.

Z niemieckiej tradycji ewangelickiej, oprócz choinki, wywodzą się również wieniec adwentowy i kalendarz.
Ciekawa jest symbolika tradycyjnych choinkowych ozdób. Światła i bombki miały chronić dom i mieszkańców od złych mocy. Jabłka – najlepiej rumiane – są znakiem urody i zdrowia. Zdrowie i dobrobyt miały oznaczać pierniki z miodem. Orzechy symbolizują dostatek i siły witalne. Choinkowy łańcuch to znak rodzinnych więzi.

Previous Post
Next Post
Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status