Święto Niepodległości

Dzień Niepodległości 11 listopada to jedno z najważniejszych świąt narodowych. W tym roku obchodzimy 99. rocznicę odzyskania niepodległości. Upamiętnia ono wydarzenia z 11 listopada 1918 roku, kiedy Polska odzyskała wolność po 123 latach niewoli.

Polska zniknęła z mapy świata w 1795 roku, kiedy to Prusy, Austria i Rosja dokonały trzeciego rozbioru naszego kraju. Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem stopniowym. Walka o wolność Polski trwała długo, aż w końcu, po 123 latach niewoli, nasz kraj odzyskał niepodległość.

11 listopada 1918 roku na froncie zachodnim zakończyła się I wojna światowa. W tym czasie Rada Regencyjna przekazała władzę wojskową Józefowi Piłsudskiemu, który tym samym został Naczelnym Dowódcą Wojsk Polskich. 11 listopada 1918 roku wojska niemieckie zaczęły wycofywać się z Polski. Nazajutrz Piłsudski mógł zająć się tworzeniem niepodległego rządu.

W przeddzień święta w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia, upamiętniająca ważne wydarzenia z 11 listopada 1918 roku.

 

Previous Post
Next Post
Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status