Święto Niepodległości

Dzień Niepodległości 11 listopada to jedno z najważniejszych świąt narodowych. W tym roku obchodzimy 99. rocznicę odzyskania niepodległości. Upamiętnia ono wydarzenia z 11 listopada 1918 roku, kiedy Polska odzyskała wolność po 123 latach niewoli.

Polska zniknęła z mapy świata w 1795 roku, kiedy to Prusy, Austria i Rosja dokonały trzeciego rozbioru naszego kraju. Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem stopniowym. Walka o wolność Polski trwała długo, aż w końcu, po 123 latach niewoli, nasz kraj odzyskał niepodległość.

11 listopada 1918 roku na froncie zachodnim zakończyła się I wojna światowa. W tym czasie Rada Regencyjna przekazała władzę wojskową Józefowi Piłsudskiemu, który tym samym został Naczelnym Dowódcą Wojsk Polskich. 11 listopada 1918 roku wojska niemieckie zaczęły wycofywać się z Polski. Nazajutrz Piłsudski mógł zająć się tworzeniem niepodległego rządu.

W przeddzień święta w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia, upamiętniająca ważne wydarzenia z 11 listopada 1918 roku.

 

Previous Post
Next Post