Uroczystości na Placu Mikołajkowów

10 kwietnia uczniowie klasy szóstej „e” oraz poczet sztandarowy wzięli udział w uroczystościach zorganizowanych z okazji 77. rocznicy Zbrodni Katyńskiej oraz 7. rocznicy Katastrofy Smoleńskiej.
Podobnie jak w poprzednich latach władze i mieszkańcy Dębicy wspominali zmarłych w czasie uroczystości na Placu Mikołajkowów, gdzie znajdują się dęby katyńskie i Memoriał Smoleński.
Zbrodnia Katyńska to skrytobójczy mord dokonany przez władze radzieckie na ponad dwudziestu tysiącach obywateli państwa polskiego. Zdradzieckim strzałem w tył głowy zgładzono około 15 tysięcy jeńców przetrzymywanych w obozach NKWD w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku oraz 7 tysięcy osób osadzonych w więzieniach zachodnich obwodów republik Ukraińskiej i Białoruskiej.
Natomiast w katastrofie polskiego samolotu pod Smoleńskiem zginęło 96 osób, wśród których byli między innymi: prezydent Lech Kaczyński i ostatni prezydent na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Uczestnicy lotu stanowili delegację na uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej.

Previous Post
Next Post