Uroczystości na Placu Mikołajkowów

10 kwietnia uczniowie klasy szóstej „e” oraz poczet sztandarowy wzięli udział w uroczystościach zorganizowanych z okazji 77. rocznicy Zbrodni Katyńskiej oraz 7. rocznicy Katastrofy Smoleńskiej.
Podobnie jak w poprzednich latach władze i mieszkańcy Dębicy wspominali zmarłych w czasie uroczystości na Placu Mikołajkowów, gdzie znajdują się dęby katyńskie i Memoriał Smoleński.
Zbrodnia Katyńska to skrytobójczy mord dokonany przez władze radzieckie na ponad dwudziestu tysiącach obywateli państwa polskiego. Zdradzieckim strzałem w tył głowy zgładzono około 15 tysięcy jeńców przetrzymywanych w obozach NKWD w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku oraz 7 tysięcy osób osadzonych w więzieniach zachodnich obwodów republik Ukraińskiej i Białoruskiej.
Natomiast w katastrofie polskiego samolotu pod Smoleńskiem zginęło 96 osób, wśród których byli między innymi: prezydent Lech Kaczyński i ostatni prezydent na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Uczestnicy lotu stanowili delegację na uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej.

Previous Post
Next Post
Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status