.........
UKS Jedenastka
Sport
Zawody
ODDZIAŁ ZEROWY ZAWSZE UŚMIECHNIĘTY WYCIECZKI PÓŁKOLONIE KONKURSY OLIMPIJCZYCY LAUREACI FINALIŚCI ZAINWESTUJ NAJLEPIEJ W SWOJE DZIECKO Edukacja DBAMY O WSZECHSTRONNY ROZWÓJ UCZNIA

ZAGROŻENIA W INTERNECIE

ZAGROŻENIA W INTERNECIE

Drogi rodzicu!

W związku z niepokojącymi doniesieniami dotyczącymi zagrożeń związanych z korzystaniem przez dzieci i młodzież z Internetu prosimy
o zapoznanie się z poniższymi informacjami.

 

Gry komputerowe są wśród dzieci i młodzieży bardzo popularną formą spędzania wolnego czasu. Jednak oprócz pozytywnych stron tej formy rozrywki (wspieranie rozwoju poznawczego, emocjonalnego oraz społecznego) niekontrolowane i nadmierne granie może wywoływać negatywne skutki dla ich zdrowia i rozwoju (problemy z koncentracją uwagi, zaniedbywanie nauki oraz aktywności fizycznej, a także kontaktów z rodziną i rówieśnikami, nawiązywanie niebezpiecznych znajomości,rezygnację z zaspokojenia podstawowych potrzeb, takich jak jedzenie czy sen oraz uzależnienie).Gry zawierające przemoc powodują wzrost agresji, uczą wrogich zachowań, a w niektórych przypadkach mogą prowadzić do autodestrukcji.

Jak zachować bezpieczeństwo?

Wskazówki dla rodziców.

  • Określ zasady dotyczące czasu, jaki Twoje dziecko może przeznaczać na gry komputerowe.
  • Zadbaj o to, aby dziecko nie grało codziennie, ale też nie rób tradycji z tej formy spędzania czasu. Jeśli ustalisz, że w waszym domu gra się w określone dni, np. w piątki i niedziele, dziecko przez cały tydzień będzie żyło oczekiwaniem na włączenie komputera.
  • Zainteresuj się, w co gra twoje dziecko i czy gra jest dla niego odpowiednia.
  • Porozmawiaj z dzieckiem o grach, z których korzysta, sprawdź, czego może się z nich nauczyć.
  • Zanim kupisz swojemu dziecku grę, upewnij się, że jest odpowiednia do jego wieku. Może ci w tym pomóc system oceny gier PEGI.
  • Zwróć uwagę, czy w zachowaniu twojego dziecka nie pojawiają się sygnały uzależnienia od komputera.
  • Upewnij się, że twoje dziecko z powodu grania nie zaniedbuje obowiązków domowych i szkolnych.
  • Sprawdź, czy gra jest pozbawiona mikropłatności.
  • Pamiętaj, że istnieją minigry, które nie wymagają instalacji, a zawierają treści nieodpowiednie dla dzieci.
  • Zwróć uwagę na to, czy w grze można kontaktować się z innymi graczami. Jeśli tak – sprawdź, czy znajomości, jakie zawiera twoje dziecko, są bezpieczne. Kontakt z innymi użytkownikami może być potencjalnym źródłem niebezpiecznych sytuacji i podejmowania ryzykownych zachowań.

Gdzie można uzyskać pomoc?

W celu uzyskania porad i wskazówek rodzice mogą dzwonić pod nr telefonu 800 100 100 (bezpłatna i anonimowa pomoc dla dorosłych – rodziców, nauczycieli, pedagogów).
Dzieci i młodzież, którzy potrzebują pomocy i chcą porozmawiać o swoich problemach mogą dzwonić pod nr telefonu 800 121212 (Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży Rzecznika Praw Dziecka).
Więcej o bezpieczeństwie dzieci i młodzieży w Internecie:

 

www.dyżurnet.plwww.ore.edu.pl, www.akademia.nask.plwww.kursor.edukator.plwww.saferinternet.plwww.plikifolder.pl

Podobne wpisy

PARTNERZY SZKOŁY