Zabawy karnawałowe

1 i 2 lutego w naszej szkole odbyły się zabawy karnawałowe dla uczniów klas I – III i IV – VI. Dzieci bawiły się na sali gimnastycznej w rytm znanych piosenek, a także brały udział w przygotowanych zabawach i konkursach. W tym roku karnawał jest bardzo długi. W sumie potrwa aż 54 dni. Dłuższy karnawał mieliśmy ostatnio w 2011 roku.

Wtedy, jako że Wielki Post zaczynał się dopiero 8 marca, karnawał trwał ponad 60 dni. Z kolei wyjątkowo krótki karnawał był w 2013 roku. Zakończył się już 12 lutego. Karnawał, po staropolsku zwany zapustami, to czas liczony od Nowego Roku lub od Trzech Króli i trwający aż do Środy Popielcowej. Nazwa pochodzi od łacińsko-włoskiego "carnavale", czyli rozstania z mięsem, co w Polsce przetłumaczono "mięsopust", określając tym jednak ostatnie dni karnawału. Słowo "karnawał" nawiązuje także do łacińskiego "carrus navalis", jak w starożytnym Rzymie zwano łódź na kołach – ukwiecony rydwan boga Dionizosa, pojawiający się na rzymskich ulicach podczas hucznych obchodów powitania wiosny. W  średniowieczu z obchodów karnawałowych słynęła przede wszystkim Wenecja, a po jej upadku w XVIII w. – Rzym. Niemal równie huczny bywał w tamtych czasach karnawał w Hiszpanii, Portugalii i we Francji; bawiono się także w Niemczech, Czechach, na Rusi i na Bałkanach. Bardzo szybko przeszczepione na nasz grunt europejskie zabawy karnawałowe nabrały swoistego charakteru i polskiego wyrazu, zgodnie z duchem i temperamentem narodowym, z tradycją polską i obyczajem.

Previous Post
Next Post
Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status