Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

zolnierze-wykleci (1)1 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji w niedzielę 28 marca uczniowie naszej szkoły wzięli udział w miejskich obchodach święta. Uczestniczyli w uroczystościach na rynku obok pomnika poświęconego Żołnierzom Wyklętym, a następnie we mszy św. w kościele św. Jadwigi i ceremoniale patriotycznym na Cmentarzu Wojskowym.

Walki zbrojne w Polsce nie ustały wraz z podpisaniem kapitulacji przez hitlerowskie Niemcy. Wielu polskich żołnierzy zdawało sobie sprawę, że wkroczenie sowieckiego wojska nie wróży nic dobrego. Postanowili zostać w lasach i kontynuować walkę, aż do ostatecznego zwycięstwa. Wielu z nich poległo z bronią w ręku, a innych więziono i poddawano okrutnym torturom. Część z nich zasiadała na ławie oskarżonych w procesach pokazowych, których wynik był z góry przesądzony- natychmiastowy wyrok śmierci.

Od 2011 roku dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym, poświęconym żołnierzom zbrojnego podziemia antykomunistycznego. Uczestnicy ruchu partyzanckiego określani są jako „żołnierze wyklęci”, „żołnierze drugiej konspiracji” czy jako „żołnierze niezłomni”.. Określenie „żołnierze wyklęci” powstało w 1993 – użyto go pierwszy raz w tytule wystawy Żołnierze Wyklęci – antykomunistyczne podziemie zbrojne po 1944 r., organizowanej na Uniwersytecie Warszawskim.

zolnierze-wykleci (4)zolnierze-wykleci (2)zolnierze-wykleci (1)zolnierze-wykleci (5)

Previous Post
Next Post