11 Listopada

11Listopada (4)

11 listopada to dla nas, Polaków, jedna z najważniejszych dat w kalendarzu. Wtedy obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. To właśnie 11 listopada 1918 r., po 123 latach zaborów, nasz kraj znów pojawił się na mapie Europy. Wspomnianego dnia, słynny polski przywódca i działacz niepodległościowy Józef Piłsudski, został Naczelnym Dowódcą Wojsk Polskich, a przebywające na naszych ziemiach oddziały obcych żołnierzy, zaczęły się z nich wycofywać.

Ponownie mogliśmy zacząć się cieszyć ze swojego własnego domu – Polski, która przez wiele lat zawłaszczona była przez Rosję, Prusy i Austrię. Polska mogłaby nigdy nie odzyskać niezależności, gdyby nie niezłomność wielu naszych przodków, którzy przelali krew za utraconą Ojczyznę.

10 listopada odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji 97 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. 11 listopada uczniowie klas szóstych wzięli udział w miejskich obchodach święta. Po uroczystościach odwiedzili cmentarz wojskowy i zapalili znicze na mogiłach poległych.

11Listopada (2) 11Listopada (1) 11Listopada (5) 11Listopada (3)

 

Previous Post
Next Post