Dzień Polskiego Państwa Podziemnego

Państwo Polskie (2)27 września obchodzimy w Polsce Dzień Polskiego Państwa Podziemnego. Rocznica ma nam przypominać, że w nocy z 26 na 27 września 1939 roku powstała Służba Zwycięstwu Polski, konspiracyjna organizacja wojskowa mająca toczyć walkę przeciwko okupantom. 13 listopada została przekształcona w Związek Walki Zbrojnej, podlegający rządowi polskiemu na uchodźstwie, a 14 lutego 1942 roku w Armię Krajową.

 

 

W okresie PRL-u zadbano o to, by pamięć o bohaterach państwa podziemnego odeszła w zapomnienie. Dziś w wolnej Polsce obowiązkiem wręcz staje propagowanie wiedzy na ten temat, zwłaszcza wśród młodzieży. W naszym mieście odbyły się uroczyste obchody święta, połączone z udziałem we Mszy świętej w Kościele św. Jadwigi i złożeniem kwiatów pod tablicą umieszczoną na budynku Miejskiego Gimnazjum nr 1 . W uroczystości wzięła też udział delegacja uczniów z naszej szkoły.

Państwo Polskie (1) Państwo Polskie (3)

 

 

 

Previous Post
Next Post
Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status